مقام پیشین دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، به صفر رساندن فروش نفت ایران را ناممکن دانست و گفت: جهان در اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران همراه ایالات متحده نیست.
برایان اوتول در نشست شورای آتلانتیک که در واشنگتن و با موضوع «نفت و ایران» برگزار شد، افزود: ما در سال های 2013 تحریم های صعودی داشتیم و علاوه بر تحریم های آمریکا، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیز به همه رفتارهای بد ایران توجه داشت.
وی ادامه داد: اما امروز شرایط متفاوتی داریم. مقامات دولت آمریکا تصور می کنند که فشار حداکثری همچنان که کره شمالی را به میز مذاکره آورد، ایران را هم به میز مذاکره می آورد. من فکر می کنم این مساله ایراد دارد چرا که این سوال مطرح است ما درباره ایران به چه هدفی می خواهیم دست یابیم.
این مقام پیشین اوفک اضافه کرد: در سال 2013 جهان پشت سر ما بود تا به برجام دست یافتیم اما اکنون بقیه جهان با ما نیستند. بنابراین، اساس این موضوع که دولت ترامپ می تواند به تحریم جهانی سال 2013 دست یابد، نادرست است.
اوتول با بیان اینکه اروپا در اجرای این تحریم آمریکا را تنها خواهد گذاشت، اظهار کرد: ترکیه، روسیه، چین و هند هم وجود دارند که وارد کنندگان بزرگ نفت ایران هستند. با این حال شاید دولت آمریکا بتواند 85 تا 90 درصد تاثیر تحریم های 2013 را باز گرداند اما 10 درصد باقی مانده واقعا اهمیت دارد.
کارشناس شورای آتلانتیک تاکید کرد: حکومت ایران می گوید حاضر به مذاکره مجدد نیست و من فکر می کنم این 10 درصد، یک 10 درصد بسیار سختی است برای موقعیتی که می خواهید جامعه جهانی را در پشت خود قرار دهید.
اوتول با بیان اینکه کشورهای وارد کننده نفت ایران می توانند از سیستم تبادل ارزی دوجانبه استفاده کنند و تحریم بانک مرکزی نمی تواند موثر باشد، اظهار کرد: کنترل اینکه ایران پول فروش نفت را از طریق قاچاق یا به صورت نقد به دست آورد تا اینکه این فروش از طریق سیستم بانکی انجام شود، سخت تر است.
وی خاطرنشان کرد: مقامات آمریکا می گویند که فروش نفت ایران به صفر برسد اما من واقعا چنین فکر نمی کنم به چنین هدفی دست یابند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هجدهم اردیبهشت ماه اعلام کرد که دیگر در توافق بین المللی هسته ای ایران نخواهد ماند و تحریم های ثانوی اسقاط شده به موجب برجام را باز می گرداند.
بر این اساس، برایان هوک از وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا به دنبال صفر کردن فروش نفت ایران است و خریداران نفتی را تحت تحریم قرار می دهد.
با این وجود، سایر طرف های برجام به طور مداوم تاکید کرده اند که به دنبال حفظ برنامه جامع اقدام مشترک هستند اما جمهوری اسلامی ایران خواستار برخورداری از منافع اقتصادی برجام است و بر ارائه ضمانت های لازم از سوی اروپا در این زمینه تاکید دارد.

منبع: ایرنا
برچسب ها : تحریم ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در شنبه 30 تير 1397
مقامات سیاسی رژیم صهیونیستی به نهادهای نظامی این رژیم اطلاع داده‌اند، در صورت عدم توقف عملیات ارسال بالن‌ها و بادبادک‌های آتش‌زا توسط فلسطینی‌ها، آماده حمله نظامی گسترده به غزه باشند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، شبکه ۱۰ اسرائیل در گزارشی اعلام کرد که تل‌آویو برای توقف ارسال بالن‌ها و بادباک‌های آتش‌زا تا روز جمعه ضرب‌الاجل تعیین کرده است و در غیر این صورت دست به حمله نظامی گسترده خواهد زد.
طبق اعلام این شبکه، مقامات اسرائیل از طریق سازمان اطلاعات مصر در این باره پیام‌های مختلفی به جنبش حماس فرستادند و این جنبش نیز پاسخ آنها را داده است. به نظر می‌رسد حماس متوجه پیام شده است و شروع به استقرار نیروهای خود با هدف ممانعت از ارسال این بالن‌ها کرده است. اما حماس با تحقق دستاوردی می‌خواهد فرستادن این بالن‌ها را متوقف کند؛ حماس در ازای توقف ارسال آنها خواهان باز ماندن گذرگاه مرزی رفح میان غزه و مصر و دستیابی به تسهیلات در وضعیت انسانی غزه است.
نیروهای اسرائیل روز سه‌شنبه پس از ارسال ده‌ها بادبادک‌ آتش‌زا محاصره خود بر غزه را تشدید کردند. ارسال این بادبادک‌ها منجر به آتش سوزی در اراضی کشاورزی اسرائیل شده و نگرانی‌ها درباره وقوع جنگی جدید را برانگیخته است.
چند روز پس از آغاز حملات اسرائیل به غزه و تیراندازی‌های متقابل با حماس که در نوع خود از سال ۲۰۱۴ شدیدترین بوده است، رژیم صهیونیستی روز دوشنبه تصمیم گرفت مانع از تحویل سوخت و گاز از طریق گذرگاه کرم ابوسالم، تنها گذرگاه تجاری غزه شود. همچنین این رژیم مساحت مجاز برای ماهیگیری را کاهش داد.
مقامات اسرائیل روز دوشنبه گذرگاه مذکور را به روی انتقال کالاها به جز مایحتاج انسانی یعنی غذا و دارو بستند تا جایی که ارتش اسرائیل در واکنش به ارسال بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا از غزه اعلام کرد: واردات یا بازاریابی کالاهای غزه تا اطلاع ثانوی انجام نخواهد شد.
همچنین فوزی برهوم، سخنگوی جنبش حماس این تصمیم اسرائیل را ضد انسانی توصیف کرد که جنایت‌های رژیم اشغالگر علیه ملت فلسطین را افزایش می‌دهد.
وی تاکید کرد: این اقدامات مقاومت و مبارزه تا پایان محاصره غزه را تحت الشعاع قرار نخواهد داد.
هیئت شکست محاصره غزه نیز بستن گذرگاه کرم ابوسالم را یک تنبیه گروهی بسیار خطرناک عنوان کرد. به ویژه اینکه این گذرگاه تنها مسیر ارسال مواد غذایی به غزه است.
ادهم ابوسلمیه، سخنگوی این هیئت گفت: بستن تنها گذرگاه تجاری ارسال موادغذایی به غزه و کاهش مساحت ماهیگیری یک جنایت جنگی و مغایر با همه عرف‌ها و قوانین انسانی و اخلاقی است.
در این راستا جنبش "مجاهدین" غزه تصمیم مذکور اسرائیل را نشان دهنده میزان جنایت این رژیم علیه مردم محاصره شده غزه عنوان و تاکید کرد: این تصمیمات حقوق ملت فلسطین و اصول آنها را تضعیف نخواهد کرد.
در مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر خود به شهرک‌های اطراف غزه گفت، به ارتش دستور داده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا را متوقف کند.
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل هم ادعا کرد: تل‌آویو آماده ورود به جنگ گسترده در غزه است و همه تلاش خود را برای ممانعت از این جنگ به کار گرفته است و اکنون توپ در زمین حماس است.
این در حالی است که کمیسیون پارلمانی اسرائیل روز دوشنبه اصلاح قانون لغو اختیار نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره اعلام جنگ بدون مراجعه به کسی را تصویب کرد.
کمیته مشترک میان کمیسیون خارجی و کمیسیون قانون اساسی در کنست (پارلمان اسرائیل) روز دوشنبه با اجماع اصلاح قانون اختیارات مربوط به آغاز جنگ یا شروع عملیات نظامی مهم را تصویب و جهت بررسی دوم و سوم به هیئت عمومی کنست ارجاع داد.
این اصلاحیه مبنی بر این است که تصمیم ورود به جنگ یا عملیات نظامی مهم که ممکن است منجر به جنگ شود در اختیار نخست وزیر یا وزیر جنگ اسرائیل نیست، بلکه آنها وظیفه دارند درخصوص این تصمیمات با دولت یا شورای امنیت این دولت جلسه برگزار کنند.
تصویب این اصلاحیه قانون سابق را لغو خواهد کرد که به نخست وزیر یا وزیر جنگ اجازه می‌داد به تنهایی در شرایط خاص اعلام جنگ کنند.
کنست سی‌ام آوریل اصلاح قانونی که به نخست وزیر و وزیر جنگ اجازه می‌داد بدون مراجعه به کسی در شرایط استثنایی اعلام جنگ کنند را تصویب کرده بود.
در متن پیش‌نویس قانون آمده است: این حق دولت است که درباره شروع عملیات نظامی منتهی به جنگ تصمیم‌گیری کند اما در شرایط استثنایی وزیر جنگ یا نخست وزیر نیز می‌توانند چنین تصمیمی را به تنهایی بگیرند.

برچسب ها : رژیم صهیونیستی ، غزه ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در چهارشنبه 27 تير 1397
تیم ملی فوتبال فرانسه در یکی از زیباترین فینال های تاریخ جام جهانی با قاطعیت قهرمان شد و در یک بازی یک طرفه کروات ها را در فینال له کرد تا رمانتیک ترین لحظه ی بالابردن جام طلایی زیر باران مسکو توسط خروس های قهرمان شکل بگیرد و مردمان فرانسه را غرق در شادی کند.
به گزارش ایسنا، آینه نیوز نوشت: شب گذشته یکی دیگر از ماجراهای بحث برانگیز رسانه ملی شکل گرفت. هنگامی که بعد از تثبیت قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه در جام بیست و یکم نوبت به مراسم اهدای جام طلایی و جوایز بهترین ها شد و روسای کشورهای روسیه، فرانسه و کرواسی در کنار مقامات فوتبال و فیفا آماده برای اجرای آخرین مرحله از برگزاری جام ۲۰۱۸ بودند. با وجود این که بخش پُرطرفدار مراسم اختتامیه که شامل آوازخوانی و حرکات ویژه بود، راهی به تلویزیون نیافت اما نحوه پوشش اهداء کنندگان جوایز به گونه ای بود که هیچ گونه مشکلی برای پخش زنده مراسم از طریق شبکه سه و ورزش سیما احساس نشود، اما یکی دیگر از رفتارهای غیرمترقبه ی رئیس جمهور متفاوت کرواسی، باز هم واهمه به جان مدیران رسانه ملی انداخت!
مشکل از آغوش گرم و طولانی «کالیندا کیتاروویچ» بود که موجب شد به جای پخش کامل مراسم، مخاطبان تلویزیونی شاهد تصاویر تکراری بازی شوند اما بعد از پارازیت تلویزیون! در هنگام اهدای جوایز تیم ملی فوتبال کرواسی و گرمی استقبال رئیس جمهور این کشور، ناگهان ورق برگشت و یکی دیگر از تصمیمات لحظه ای مدیران تلویزیون با نمایش تقدیر ویژه ی خانم کیتاروویچ از قهرمانان جام نمایان شد! همان «آغوش»ی که چند روز پیش برای داور شایسته ایرانی در روسیه دردسر ایجاد کرده بود اما دیشب پخش تصاویرِ در آغوش گرفتن اعضای تیم ملی فوتبال فرانسه توسط رئیس جمهور کرواسی، ذوق فردوسی پور را به همراه داشت تا از اتفاقی ویژه در رسانه ملی سخن بگوید! رسانه ای که بعد از انواع انتقادات نسبت به پخش مستند «بی راهه» به دنبال فرصتی برای کاهش اتفاق سنگین رخ داده بود و خاص ترین رئیس جمهور فعلی جهان، گزینه ای مناسب برای برآورده کردن خواسته «سیما» شد!

دکتر کیتاروویچ که پیشتر وزیر امور خارجه بود و به چند زبان زنده دنیا تسلط دارد، یکی از شگفت انگیزترین موجودات سیاسی است. او برای نمایش مردمی بودنش حتی ابایی ندارد که با لباس های غیرمتعارف در مکان هایی خاص حضور یابد. برخلاف مسئولان ایرانی به جای استفاده از امکانات و هواپیمای اختصاصی، در کنار مردم سفر کرده و عکس سلفی بگیرد. خانم کیتاروویچ که پیشتر شماره ۱۰ تیم ملی کرواسی را به «ترزا می»؛ نخست وزیر انگلیس و شماره ۹ را به «ولادیمیر پوتین» و «دونالد ترامپ» روسای جمهور روسیه و امریکا اهدا کرده بود، یکی از پُرحاشیه ترین چهره های جام ۲۰۱۸ بود؛ از سلفی گرفتن در خیابان با روس‌ها تا انجام حرکات موزون برای پیروزی ها از بانوی متفاوت عرصه سیاست چهره‌ای ویژه ساخت. زنی که با نشستن در جایگاه تماشاگران یکی از پُرشورترین هواداران می‌شود و پس از راهیابی تاریخی تیم ملی کشورش به فینال در اولین جلسه هیات دولت همراه با وزرایش، لباس شطرنجی تیم ملی کرواسی را به تن می کند. رئیس جمهور کشور کوچک کرواسی که بیش از «داور شوکر»؛ بهترین گلزن جام جهانی ۱۹۹۸ و رئیس فعلی فدراسیون فوتبال کرواسی هیجان خود را بروز می دهد، ۲ سال پیش با هواپیمایی معمولی وارد تهران شد و البته از تیررس نگاه همیشه بیدار ایرانیان در فضای مجازی بی نصیب نماند تا در صفحه اینستاگرامش شاهد صدها کامنت به زبان فارسی شود و متعجب از عشق و علاقه وافر ایرانیان به خود که حتی برای ابراز صمیمیت، خانم پرزیدنت را «عزیزم» خطاب می کردند!
خانم کیتاروویچ که شب گذشته برای اهدای جوایز دست در دست «امانوئل مکرون»؛ رئیس جمهور فرانسه به سمت سکوی ویژه مراسم آمد، برخلاف رئیس جمهور ایران دعوت رئیس جمهور روسیه را برای تماشای مسابقات جام جهانی پذیرفت و به شکلی صمیمانه وارد رختکن تیم ملی کرواسی شد و همراه با بازیکنان این کشور شادی و پایکوبی کرد. او که با انجام حرکات ویژه در هنگام بازی تیم ملی کرواسی و روسیه، نگاه متعجب «اینفانتینو» رئیس فیفا را صورت داد و در شب فینال جنب و جوشش در برابر صورت سنگی «پوتین» تضادی جالب را رقم زده بود، در آخرین بازی جام رویایی ۲۰۱۸ با وجود این که موجب تحرک «مکرون» شد اما در میدان رقابت طرفداری شکست خورده بود. با این حال زنِ متفاوت عرصه سیاست اعتقاد دارد که با چنین رفتارهای غیر متعارفی پیروزِ مواجه با نگاه مردم خواهد شد.

منبع: ایسنا
برچسب ها : کیتاروویچ ، رئیس جمهور کرواسی ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در سه شنبه 26 تير 1397
پکن-ایرنا- اداره مبارزه با نشریات و مضامین غیرقانونی و غیراخلاقی چین اعلام کرد در نیمه نخست سال جاری میلادی از انتشار 10 میلیون نسخه مطالب غیراخلاقی و مستهجن در اینترنت جلوگیری کرده است.
به گزارش ایرنا در گزارش این اداره که امروز دوشنبه منتشر شد آمده است: همچنین در این مدت 24 میلیون مطلب و تصویر غیراخلاقی، مستهجن و مضر برای جامعه، از اینترنت پاکسازی شده است.
اداره مبارزه با نشریات و مضامین غیرقانونی و غیراخلاقی چین می افزاید حدود 90 درصد این موارد با همکاری وزارت امنیت عمومی این کشور انجام شده است.
این اداره افزوده است در نیمه دوم سال 2018 میلادی به مبارزه با انتشار مطالب، مضامین، تصاویر غیراخلاقی و زیانبار در اینترنت، انتشار نشریات غیرقانونی، مقابله با کارکرد رسانه های تقلبی و خبرنگاران قلابی ادامه خواهد داد و از حق حاکمیت معنوی حفاظت خواهد کرد.
چین مبارزه گسترده با مطالب غیراخلاقی و مستهجن بخصوص مقابله با انتشار نشریات غیرقانونی را از سال 2013 میلادی با روی کار آمدن نسل جدید رهبران این کشور شدت بخشید.
برنامه فیلترینگ که «پاکسازی سایت های اینترنتی 2014» نامگذاری شد به عنوان یکی از این برنامه ها، یک سال بعد و در سال 2014 به اجرا گذاشته شد و شامل کنترل تمامی وب سایت‌ها، موتورهای جستجو، سایت‌های عرضه برنامه‌های موبایل، تلویزیون‌های اینترنتی و سایر ابزارهای دیجیتال بود.
طبق این برنامه، تمامی محتواها، متن‌ها، تصاویر، فیلم‌ها و تبلیغات حاوی مسائل مستهجن، حذف شد همچنین هر وب‌سایتی که مشخص شود اقدام به تولید یا انتشار محتواهای مستهجن می‌کند، تعطیل شده یا پروانه مدیریت آنها لغو خواهد شد.
پیشتر در سال 2011، دولت چین به دو هزار و 129 تن از شهروندان این کشور که سایت‌های عرضه‌کننده محتواهای مستهجن را گزارش داده بودند حدود 5 میلیون دلار پاداش داد.
در سال 2013 نیز چین اقدامات گسترده‌ای برای مقابله با تولیدکنندگان محتواهای مستهجن انجام داد به طوری که 180 هزار سایت حاوی مطالب مستهجن را بستند و ده‌ها تن از گردانندگان این نوع سایت‌ها را دستگیر کردند.
اکنون نیز به مسئولان وب‌سایت‌ها و اپراتورهای مخابراتی دستور داده شده است که خود اقدام به رصد سایت‌ها و حذف اطلاعات مستهجن کنند.

برچسب ها : چین ، غیراخلاقی ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در دوشنبه 25 تير 1397

به گزارش مشرق، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن طی توییتی درباره رفتار و اظهارات توهین آمیز ترامپ با ملکه انگلیس نوشت:

ترامپ

برچسب ها : ترامپ ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در يکشنبه 24 تير 1397
رژیم صهیونیستی یک فروند تانک «مرکاوا» را به ارتش اردن اهدا کرده است ولی این تانک، که گفته می‌شود از پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارهای این رژیم است، در موزه نظامی اردن نگهداری خواهد شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رای الیوم، منابع ارشد در تل‌‌آویو اعلام کردند که اسرائیل اخیرا یک تانک «مرکاوا» به اردن اهدا کرده است؛ اقدامی که نشان از روابط روبه رشد طرفیت در زمینه‌های نظامی و دیپلماتیک است.
روزنامه عبری‌زبان «جروزالم‌پست» به نقل از منابع مذکور، تصریح کرد تانک مرکاوا یکی از پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارهای نظامی اسرائیل محسوب می‌شود که طی هفته‌های گذشته از طریق مرزهای میان «اسرائیل» و اردن و از طریق یک کامیون انتقال داده شد.
به نوشته این روزنامه، تانک اهدایی اسرائیل به اردن قرار است در موزه نظامی اردن «رویال تانک» به نمایش گذاشته شود. این موزه در سال 2007 توسط «عبدالله دوم» پادشاه اردن به منظور نگهداری از تانک‌ها و خودروهای زرهی مورد استفاده نیروهای مسلح اردن، تاسیس شد. همچنین در این موزه تانک‌های مهم دیگری مانند مرکاوا به نمایش گذاشته می‌شود.
منابع سیاسی در تل‌آویو متذکر شدند که تصمیم انتقال این تانک به اردن توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل اتخاذ شده است و قرار شد که کشورهایی مانند اردن، که روابط دیپلماتیک با اسرائیل دارند به یکی از پیشرفته‌ترین و محرمانه‌ترین تسلیحات ساخت این رژیم مجهز شوند.

برچسب ها : رژیم صهیونیستی ، ملک عبدالله ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در شنبه 23 تير 1397
برچسب ها : تحریم نفتی ، تنگه هرمز ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در چهارشنبه 20 تير 1397
یک دیپلمات اسبق کره شمالی در خاطرات خود مدعی شده در سالهای ۱۹۹۰ از اسرائیل درخواست یک میلیارد دلار پول نقد کرده اند و قول داده اند در ازای این پول فروش موشک به ایران و سوریه را متوقف کنند.
به گزارش ایلنا به نقل از «وال استریت ژورنال»، یک دیپلمات پیشین کره شمالی در کتاب خاطرات خود مدعی شد: « پیونگ یانگ در سال ۱۹۹۹ پیشنهادی را به اسرائیل داده و گفته در ازای ۱ میلیارد دلار پول نقد، صادرات فناوری موشکی به ایران را متوقف خواهد کرد.»
«تای یونگ هو» دیپلمات پیشین کره شمالی در کتاب خود مدعی شد: پیشنهاد توقف فروش سلاح به ایران از سوی سفیر کره شمالی در سوئد به همتای اسرائیلی او در کافه‌ای در استکهلم مطرح شده است. اسرائیلی‌ها با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند اما چند روز بعد پیشنهاد ارسال کمک‌های غذایی به کره شمالی را مطرح کردند.
«وال استریت ژورنال» تاکید کرده قادر به تایید این دیدار یا پیشنهاد نیست، چرا که نتوانسته با «گیدوئن بن آمی» سفیر وقت اسرائیل یا «سون مو سین» نماینده کره شمالی ارتباطی برقرار کند.
بر اساس این گزارش هفته گذشته «بن آمی» به یک رسانه اسرائیلی گفته بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ مذاکرات محرمانه‌ای با سفیر پیونگ یانگ داشته. او به این رسانه گفته که کره شمالی‌ها روابط را آغاز کرده و انتخاب «ایهود باراک» به نخست‌وزیری اسرائیل را در آن زمان تبریک گفته‌اند.
«ژوی گابی» معاون امور آسیا در وزارت خارجه اسرائیل در آن زمان به یک رسانه اسرائیلی گفته: «ما به آنها گفتیم که می‌خواهیم در بخش کشاورزی و شاید مالی به آن‌ها کمک کنیم؛ اما به شرطی که آنها ارسال سلاح به سوریه و ایران را متوقف کنند یا روابط دیپلماتیک‌شان را با اسرائیل از سربگیرند. اما پیونگ یانگ این پیشنهاد اسرائیل را رد کرد.»
«وال استریت ژورنال» به نقل از یک کارشناس توافق‌های تسلیحاتی کره شمالی مدعی شد: این کشور از دهه ۱۹۸۰ سلاح‌های متعارف و موشک‌های بالستیک ایران می‌فروشد.
یک کارشناس دیگر در گفت‌وگو با این رسانه آمریکایی مدعی شده: شباهت‌هایی بین موشک‌های «شهاب ۳» و «خرمشهر» با موشک‌های «نودانگ» و «موسودان» کره شمالی وجود دارد. این نشان‌دهنده روابط بین دو کشور است.
این رسانه مدعی شده کره شمالی در ساخت راکتورهای هسته‌ای سوریه که توسط نیروی هوایی اسرائیل در سال ۲۰۰۷ نابود شد نیز فعالیت داشته. در جریان حمله هوایی اسرائیل به این تاسیسات۱۰ دانشمند تبعه کره شمالی کشته شدند.
«در اوایل دهه ۱۹۹۰ وزیر وقت خارجه رژیم صهیونیستی سعی کرده با پیونگ یانگ ارتباط برقرار کند و امیدوار بوده بتواند آن‌ها را قانع کند که توافق‌های تسلیحاتی‌شان را با کشورهای دشمن اسرائیل قطع کنند. در آن زمان این ایده که اسرائیل یک میلیارد دلار سرمایه در اختیار کره شمالی قرار دهد، از سوی کره شمالی‌ها مطرح شده است. با این حال به گفته دیپلمات‌های درگیر در این موضوع، این تلاش با مخالفت موساد و «اسحاق رابین» نخست وزیر وقت اسرائیل که به پیونگ یانک اعتماد نداشته و نگران کره جنوبی و آمریکا بودند، روبه رو شده است.«
به گزارش «وال استرین ژورنال»، در ماه ژوئن «دونالد ترامپ» نشست مشترکی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی داشت و هر دو کشور بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره به توافق رسیدند. با این حال روز یکشنبه «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت: «کیم جونگ» اون درخواست‌های «گنگستر مانندی » از آمریکا داشته است.

برچسب ها : کره شمالی ، فناوری موشکی ، اسرائیل ، ایران ، سوریه ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در سه شنبه 19 تير 1397
شبکه‌ «العربیه» عربستان در مستندی به نحوه اشغال فلسطین و ایجاد رژیم صهیونیستی پرداخته، روند این فیلم به نحوی است که بیننده فکر می‌کند آن را رسانه‌ای صهیونیستی تهیه کرده نه یک رسانه کشور عربی .
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌ها در طول تاریخ مهم‌ترین اسلحه و ابزار در تحولات سیاسی و نظامی جهان بوده‌اند و در مواقع حساس اهمیت آنها چندین برابر می‌شود.
اکنون و در سایه تحولات پیچیده غرب آسیا و توطئه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی تحت عنوان «معامله قرن» مشاهده می‌کنیم که بسیاری از کشورهای عربی و در مقدمه همه آنها عربستان سعودی روابط مخفی خود با تل‌آویو را علنی کرده‌‌اند و برخی رسا‌نه‌ای این کشورها به منبر صهیونیست‌ها تبدیل شده؛ برخی نویسندگان عرب نیز علنا به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی فرا می‌خوانند و به آن افتخار می‌کنند.
معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.
در همین راستا شبکه «العربیه» عربستان سعودی مستندی دو قسمتی (لینک‌های فیلم اینجا و اینجا) به نام «النکبه» (مصیبت) پخش کرد و در آن به نحوه ایجاد تأسیس رژیم جعلی اسرائیل در سرزمین فلسطین بر اساس روایت صهیونیست‌ها پرداخت .
العربیه در این مستند سعی کرده برای تأثیرگذاری بیشتر روایت صهیونیست‌ها از آهنگ‌های مناسب به علاوه صحنه‌های احساسی مانند اشک و لبخند و امثال آن استفاده کند؛ این شبکه اشغال فلسطین و مهاجرت یهودیان به این سرزمین را «بازگشت یهود به کشور پس از استقلال!» معرفی می‌کند؛ اشغالگران را مهاجرانی ساده و مظلوم نشان می‌دهد که به عقیده العربیه نیمی از آنها از کسانی هستند که از واقعه ادعایی «هولوکاست» نجات پیدا کرده‌اند.
این شبکه همچنین مدعی می‌شود یهودیان در کشورهای عربی به دلیل یهودستیزی مورد رفتارهای بدی قرار می‌گرفته‌اند و همین امر موجب شده «دیوید بن گورین» (نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی) آنها را به فلسطین فرابخواند تا از این بدرفتاری عرب‌ها نجات پیدا کنند!
این اقدام العربیه منجر به واکنش‌های بسیاری از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی شد و «انجمن رسانه‌های فلسطین» نیز بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه که رسانه‌های مختلف فلسطینی از جمله خبرگزاری فلسطینی «صفا» به آن پرداخته‌اند، از وزرای رسانه کشورهای عربی مختلف خواسته شده موضعی قاطع در برابر العربیه و مدیران آن به خاطر پخش این مستند بگیرند.
در بیانیه مذکور آمده است، این فیلم، سقوطی آشکار برای العربیه است و نقش مشکوک این شبکه برای عدم آگاهی نسل‌های عرب (از حقیقت مسأله فلسطین) را آشکارتر می‌کند، آنچه العربیه انجام داد در راستای منافع رژیم صهیونیستی و نیز عادی‌سازی وجود این رژیم بود، شبکه مذکور رنج و عذاب ملت فلسطین زیر اشغالگری صهیونیست‌ها در چندین دهه و حق میلیون‌ها فلسطینی را نادیده گرفته است.
انجمن رسانه‌های فلسطین در ادامه اعلام کرد: آنچه بر خطر این مستند خالی از ارزش‌های انسانی، ملی و دینی می‌افزاید آن است که همزمان با توطئه تسویه فلسطین از طریق معامله قرن پخش می‌شود ، طرحی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا آن را تبلیغ می‌کند. این اقدام در برهه کنونی، علامت‌سوال‌های بزرگی درباره نقش العربیه در خدمت به این توطئه‌ها ایجاد می‌کند.
انجمن مذکوردر پایان خواستار عذرخواهی شبکه «العربیه» از ملت عرب، حدف این مستند از وبگاه شبکه، عدم تکرار پخش آن و تولید مستندهایی از رنج ملت فلسطین شده است.
«تامر مسحال» خبرنگار و مجری شبکه ‌«الجزیره» در صفحه توییتر خود نوشت: «تأسف‌بار بلکه مایه ننگ است که شبکه‌ای عربی که اسم «العربیه» را به یدک می‌کشد، فیلمی درباره تأسیس رژیم اسرائیل و اشغال فلسطین بر اساس روایت صهیونیست‌ها می‌سازد، نام فیلم "نکبه" است اما از "نکبه" (مصیبت) ملت فلسطین صحبت نمی‌کند بلکه از "نکبه یهود" (مصیبت) یهود حرف می‌زند که (در پی آن) مجبور شده‌‌اند وطنی برای آنها در فلسطین ایجاد کنند».
«احمد بن راشد بن سعید» از اساتید عربستانی علوم و ارتباطات سیاسی نیز بخش‌هایی از این مستند را تقطیع کرد و در توییتر خود نوشت: «"اسرائیل متولد شد و آرزو به حقیقت تبدیل شد؛ کشورهای عربی همسایه به مناطق فلسطینی حمله کردند. با گذشت سه سال از رهایی از اردوگاه‌های کار اجباری، یهودیان احساس کردند که آنها مبارزه برای بقا را ادامه می‌دهند" شما این را از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نمی‌خوانید بلکه از شبکه‌ای به اسم العربیه می‌شنوید! »
العربیه حدود سه ماه پیش نیز بدون ارائه هیچ دلیلی شش خبرنگار خود در دفتر این شبکه در فلسطین را اخراج کرد، این اقدام در برهه‌ای حساس و همزمان با نزدیک بودن ارائه معامله قرن انجام شد. اتحادیه روزنامه‌نگاران فلسطینی اخراج خبرنگاران مذکور که سال‌ها در زمینه فلسطین کار کرده بودند و از تجربه بالایی برخوردار بودند، محکوم و از این اقدام العربیه در موقعیت حساس کنونی فلسطین ابراز تعجب کرد. این اتحادیه افزود، توطئه‌های فعلی علیه مسأله فلسطین از جمله معامله قرن ، افزایش کادر خبری و پوشش بیشتر اخبار را می‌طلبد نه اینکه از حجم خبرنگاران فعلی کاسته شود.
چندی پیش، «انیس فوزی قاسم» رئیس کنگره سراسری فلسطینیان خارج و کارشناس حقوق بین‌الملل اعلام کرد رسیدن محمد بن سلمان ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان به رأس حکومت در این کشور، بهای پرداخت‌شده برای اجرای معامله قرن است. (جزئیات بیشتر).
به نظر می‌رسد بن‌سلمان برای رسیدن به تخت و تاج پادشاهی همه حوزه‌ها در کشورش از جمله رسانه‌ها را بسیج کرده و مستند الجزیره گواهی بر آن است.

اشغال فلسطین
در سال 1947 نیروهای انگلیس که فلسطین را به اشغال خود درآورده بودند، بر اساس طرح‌های قبلی، مقدمات تاسیس رژیمی به نام «اسرائیل» در فلسطین را فراهم کردند. تا قبل از این، اعراب مسلمان، مسیحی و یهودی در مناطق مختلف یکدیگر زندگی می‌کردند و کسی به این دلیل که دینش متفاوت بود، کوچانده،کشته، اسیر یا تحقیر نمی‌شد.
زندگی در فلسطین در جریان بود، اما ظلم تاریخی در 1948 یعنی سال اشغال فلسطین آغاز شد. فقط در همین سال بیش از 500 روستا تخریب شد. هزاران خانواده فلسطینی برای حفظ جان خود مجبور شدند به مناطق اطراف و حتی کشورهای اطراف کوچ کنند و روزگار آوارگی آغاز شد...
در سال 1948، طبق آمار اعلام شده، فلسطین حدود یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت داشت که در آن زمان 800 هزار نفر از آنان مجبور به کوچ به کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و کشورهای عربی همسایه شدند. این آمار شامل هزاران فلسطینی نمی‌شود که با وجودی که در محدوده زندگی خود باقی ماندند اما با منطقه‌ خود به مناطق مجاور کوچانده شدند.
حدود 1300 شهر و روستا در فلسطین بود که رژیم صهیونیستی -طبق آمار اعلام شده- در آن سال (1948) 774 شهر و روستا را اشغال و 531 روستا و شهر را ویران کردند. در این سال کشتار فلسطینی‌ها هم به موازات کوچ اجباری انجام شد و دستکم 70 کشتار ، 15 هزار شهید بر جای گذاشت.

برچسب ها : العربیه ، آل سعود ، صهیونیست ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در دوشنبه 18 تير 1397
وزیر خارجه آمریکا اگرچه کوشید تا مذاکره با کره شمالی را رو به پیشرفت و سازنده توصیف کند اما ناگزیر گفت: مسایل پیچیده ای وجود دارند.

وزیر خارجه آمریکا: مذاکره با کره شمالی پیچیده است
به گزارش خبرنگار ایرنا، مایکل پمپئو روز شنبه در نشست خبری کوتاهی که پس از دیدار با مقامات کره شمالی برگزار شد، افزود: ما ساعت ها گفت و گوی سازنده داشتیم. مسایل پیچیده ای وجود دارند، اما تقریبا بر روی همه مسایل اصلی پیشرفت داشتیم.
وی ادامه داد: در بعضی نقاط پیشرفت های بزرگی وجود دارند و برای برخی مسایل دیگر، هنوز باید کارهای بیشتری انجام شود.
وزیر خارجه آمریکا از دور بعدی مذاکرات دو روزه سطح کارشناسی در پانمونجوم در تاریخ 12 ژوئیه خبر داد و اضافه کرد: گفت وگوی بسیار سازنده ای درباره روند تعهداتی که در نشست سران سنگاپور صورت گرفته بود، خواهیم داشت.
پمپئو یادآور شد: همچنین درباره تخریب تاسیسات آزمایش موشک بالستیک کره شمالی و مدل های انجام آن، گفت و گو کردیم و این مسیر را برای مذاکرات بیشتر در سطوح کارشناسی ادامه می دهیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تصاویر ماهواره ای گسترش فعالیت های موشکی کره شمالی را به طرف مقابل نشان داده اید و پاسخ آنها چه بود، گفت: ما در مورد آنچه که کره شمالی انجام می دهد، صحبت کردیم و اینکه چگونه می توانیم درباره توافق رئیس جمهوری ترامپ و رهبر کره شمالی مبنی بر عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای دستاوردهای خوبی داشته باشیم.
پمپئو تاکید کرد: هیچ چیزی خارج از این موضوع مطرح نشده است و آن ها همچنان متعهد هستند. ما در صبح امروز فرصتی برای گفت و گو با رئیس جمهوری ترامپ داشتیم و می دانم که همتایان من هم با کیم جونگ اون در جریان مذاکرات ما صحبت کرده اند.
وی برای چندمین بار تاکید کرد ما گفت و گوهای سازنده ای داشته ایم و در پاسخ به این سوال که برای عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای و پایان سلاح های کشتار جمعی کره شمالی به زمان بندی مشخصی رسیده اید؟ گفت: قصد ندارم جزئیات مذاکراتمان را بیان کنم، اما توافق خوبی برای زمان بندی درباره هریک از این موضوعات داشتیم و من فکر می کنم در همه موضوعات مذاکره پیشرفت های خوبی داشته ایم.
مایکل آر پمپئو وزیر خارجه آمریکا از روز گذشته عازم کره شمالی شد تا درباره روند توافقی که بین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور صورت گرفته بود، گفت و گو کنند.
آمریکا در حالی وارد مذاکره با کره شمالی شده است که تحریم های حداکثری علیه این کشور همچنان برقرار است اما ترامپ بر اساس توافق انجام شده، رزمایش های مشترک با کره جنوبی را به حالت تعلیق درآورد.

منبع: ایرنا
برچسب ها : آمریکا ، کره شمالی ، پمپئو ،
+ |
نوشته شده توسط جواد در يکشنبه 17 تير 1397
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خرید گیفت کارت